W dniu 18 XI 2019 r. uczniowie II i III klas kształcących się w zawodzie Technik Ekonomista, w ZSOiO w Pruszczu Gd. wzięli udział w warsztatach wprowadzających w temat przedsiębiorczości, organizowanych w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości i Fundacji Gospodarczej w Gdyni. Uczniowie oraz ich nauczyciele p. Jarosław Szczukowski i p. Katarzyna Chojecka wspierali uczniów w aktywnym udziale w warsztacie i debacie. Warsztat rozpoczął się generowaniem skojarzeń młodzieży ze słowem przedsiębiorczość, pojawiło się m. innymi: zarabianie pieniędzy, biznes, zakładanie firmy, biznes plan, analiza rynku, pomysł, reklama, wydatki, zarządzanie, współpraca, organizacja czasu, radzenie sobie ze stresem, podatki, konkurencję.

20191118 100550 20191118 102554

Uczniowie wygenerowali zestaw pytań do pracodawców związanych z prowadzeniem własnej firmy. Pojawiły się pytania z obszarów predyspozycji przedsiębiorcy, pierwszych kroków w zakładaniu własnej firmy, finansów, plusów i minusów działalności na własny rachunek, największych sukcesów i porażek, promocji i reklamy firmy, poszukiwaniu pomocy i form współpracy z innymi, generowaniu pomysłów i koniecznej elastyczności.

20191118 115021 20191118 103723

Na pytania odpowiadali zgromadzeni pracodawcy: m. in. p. Mika Szymkowiak (fotograf) , p. Mariusz Chudzik (producent opakowań foliowych). Różne oblicza przedsiębiorczości, różne perspektywy patrzenia na ten sam problem, uzmysłowiły uczniom konieczność przemyślenia decyzji dotyczącej podjęcia własnej działalności gospodarczej. Jak zauważył p. Mariusz Chudzik ,,ważna jest weryfikacja finansowa, certyfikaty, gdzie jest pomysł, jakie są fundusze, bo żeby przejść dalej musisz się tego nauczyć… w sukcesie działalności ważna jest motywacja wewnętrzna, oraz refleksja ile zarabiasz a ile inwestujesz w firmę’’ Cenną uwagą ,,konkurencję trzeba polubić, to nie są moi wrogowie, konkuruję jakością, staram się dawać jakość’’ p. Mariusz Chudzik wywołał zainteresowanie uczniów. Pani Mika Szymkowiak zwracała uwagę na swój styl pracy fotografa ,,czasami to kontrolowany chaos, który można sprzedać odważnym, trzeba lubić pracę z ludźmi, być kontaktową, ja jestem swoja marką.’’

20191118 120239 20191118 120649

Podsumowaniem dyskusji z pracodawcami mogą być słowa jednego z nich ,,praca powinna sprawiać jak najwięcej przyjemności, a poziom profesjonalizacji coraz wyższy’’, w rozmowach o przedsiębiorczości chodzi o świadome podejście do wyzwania a nie sztuczną motywację, iż ,,jesteś w stanie zrobić wszystko.’’ Udział w warsztatach umilił konkurs z upominkami i nagrodami dla uczniów.

/tekst, fotografie K. Chojecka/